U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, Područni odjel Čakovec je u prostorijama PU međimurske je 22. veljače 2022. godine držan Radni sastanak i edukativna radionica s udrugama, predstavnicima policije i sustava socijalne skrbi.
Voditeljica događanja g-đa Sanja Jakopec, nova voditeljica Područnog odjela Čakovec u MHB koja je iskoristila prigodu da se upozna s braniteljskim udrugama i prenese svoju viziju suradnje i pomoći udrugama u braniteljima u Međimurskoj županiji.
Video linkom iz Ministarstva hrvatskih branitelja je održana radionica na temu psihosocijalne pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji. Potom je g-đa Jakopec predstavila aktivnosti Ministarstva hrvatskih branitelja vezan za navedenu temu gdje je posebno naglasila:
Aktivnosti Ministarstva hrvatskih branitelja
- Nacionalni program psihosocijalne i zdravstvene pomoći za hrvatske branitelje i stradalnike iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji kontinuirano se provodi od 1999. godine do danas
- Program je osmišljen kako bi se provodio na cijelom području Republike Hrvatske, na županijskoj, regionalnoj i nacionalnoj razini
LOKALNA, ŽUPANIJSKA RAZINA
- Centri za psihosocijalnu pomoć - angažirani stručnjaci različitih profila - psiholozi, socijalni radnici, psihijatri, pravnici - savjetodavnu pomoć i psihosocijalnu podršku - stacionarno kroz dežurstva i savjetovališta u prostorijama centara i mobilno kroz timske posjete domu i obitelji.
- Mobilni timovi posjete domu i obitelji branitelja u slučajevima pružanja podrške nakon smrti branitelja, lošeg socio-ekonomskog i/ili zdravstvenog stanja, obilaske radi stambenih izvida u cilju ostvarivanja prava na stambeno zbrinjavanje, redovne obilaske 100% HRVI I. skupine, a organiziraju se kao redovne ili hitne posjete na zahtjev Ministarstva hrvatskih branitelja, korisnika ili neke od udruga proizašlih iz Domovinskog rata
- Područni odjeli
PODRUČNI ODJEL ČAKOVEC I
CENTAR ZA PSIHOSOCIJALNU POMOĆ MEĐIMURSKE ŽUPANIJE
- Schulteissa 19, Čakovec
- Telefon: 395 – 018; mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
- Radno vrijeme Područnog odjela 7 – 15 (za stranke 9 – 14)
Dežurstva u Centru za psihosocijalnu pomoć:
- PON I PET 16 - 18 (socijalna radnica Jelena Turk Deban)
- UTO I SRI 16 – 19 (psihologinja Andreja Bogdan)
- Dežurstvo psihologinje na broju mobitela
091/1214102 od pon do pet 15 – 16h)
REGIONALNA/NACIONALNA RAZINA
- U Hrvatskoj djeluju tri regionalna centra za psihotraumu i Nacionalni centar za psihotraumu koji posebno skrbe o oboljelima od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i drugih psihičkih poremećaja u uzročno-posljedičnoj vezi sa sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.
- Ministarstvo sufinancira i rad Centra za krizna stanja u sklopu Nacionalnog centra za psihotraumu kao posebne jedinice u kojoj je osobama u stanju akutne psihičke krize dostupna stručna pomoć tijekom 24 sata putem telefona, a tijekom cijelog dana organizirano dežurstvo liječnika
Nacionalni centar za psihotraumu u Zagrebu smješten je pri Kliničkom bolničkom centru Zagreb
Kontakt:
- 01/2376-464 za opće informacije
- 01/2376-335 za akutna stanja i krizne situacije
- 01/2376-470 Centar za krizna stanja i prevenciju suicida (0 - 24 h)
Aktivnosti MHB
- financiranje/sufinanciranje aktivnosti psihološkog i socijalnog osnaživanja,
- podizanja kvalitete življenja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te
- promicanja vrijednosti DR kroz projekte udruga
CILJ – ublažavanje posljedica rata, zaštita tjelesnog i psihičkog zdravlja te smanjivanje socijalne isključenosti
Aktivnosti:
Prilikom sufinanciranja projekta udruga branitelja posebna pozornost se daje na sufinanciranje sportskih susreta, rekreacije, likovnih kreativnih radionica, duhovne obnove i hodočašća, psihosocijalnog osnaživanje branitelja / supruga branitelja, edukativnih radionica (o zdravlju, prehrani), anonimnih sastanaka osoba s problemom alkoholizma, školama tjelovježbe i zdravog načina življenja, kulturnim aktivnostima, pomoći u učenju djeci, ekološkim akcijama, kreativnim radionicama, informatičkoj edukaciji, biciklijadama, izložbama proizvoda zadruga i OPG, te humanitarnim akcijama …
Prioriteti – osobe starije dobi, samci bez podrške obitelji, osobe koje stanuju u izoliranim ruralnim područjima, nezaposleni, bolesni
Po završenom izlaganju nastavio se razgovor s predstavnicima udruga, pri čemu je g-đa Jakopec posebno istaknula da Područni odjel MHB u suradnji s udrugama kao glavnim partnerima ministarstva najkvalitetnije može pružati neposrednu pomoć i skrb.
Sve nazočne je pozvala na svekoliko suradnju.
Društvo VETERAN (Ž.T.)